למה חשוב לשמור על תזונה נכונה?

You are currently viewing למה חשוב לשמור על תזונה נכונה?

בעשור האחרון עלתה המודעות לרעיון של תזונה נכונה, בין אם זה בקרב ארגוני בריאות, כלי תקשורת וכן בקרב הציבור הרחב. מה זה בדיוק תזונה נכונה, כיצד שומרים עליה ומה הקשר בינה לבין תזונה טבעונית? אספנו בעבורכם מידע חיוני וחשוב.

חשיבותה של התזונה

עד לפני שנים לא רבות, כל הטיפול בתזונה נכונה לא היה מורגש באופן נרחב. אנשים שהזדקקו לתפריטים בריאים, תזונה על פי מאפיינים מסוימים, יכלו לקבל את מה שהם צריכים אם היו פונים אל דיאטניות או יועצי תזונה, בהתאם לצרכים שלהם, על פי מאפיינים בריאותיים או אחרים. אך מעבר לכך, כמעט ולא הייתה התעסקות בנושא.

במהלך השנים האחרונות התרחשו כמה תהליכים שהובילו לידי כך, שיותר ויותר אנשים פועלים במטרה לצרוך מזונות תחת הקטגוריה של תזונה נכונה מחד וכן המדינות והארגונים שעוסקים בנושא, החלו לעודד צריכת תזונה שכזו. בחלק הבא של המאמר אנחנו נבין מה בדיוק קרה, מה זו תזונה נכונה ואיך זה בפרט מתקשר לתזונה טבעונית.

מה גרם לעלייה במאפיינים של תזונה נכונה?

כאשר אנחנו מדברים על תזונה בריאה, נכונה, אזי שמדובר באופן טבעי על צריכת מזון בצורה מידתית, צריכת מזון בריא יותר, פחות תעשייתי, מזון שמכיל מרכיבים שחיוניים לבני אדם, מזון בעל ערכים תזונתיים גבוהים, משמע מזון ששומר על הגוף שלנו בריא וחזק.

מה שקרה בשנים האחרונות שהוביל לעידוד במרכיבי תזונה שכאלה זה, ראשית, מחקרים שמלמדים על החיוניות בצריכת תזונה בריאה, שנית, עליה משמעותית בכל מה שקשור לחולי ותמותה כתוצאה מצריכת מזון לא בריא, כולל השמנת יתר. שלישית, הבנה שיש למזון תעשייתי, בעיקר מה שאנחנו מכירים כג'אנק פוד, השפעה לא קלה על ילדים וכן על מבוגרים. לא רק בריאותית אלא גם מבחינות אחרות, בין אם זה בהיבטים שקשורים להתמכרויות, וכן להיבטים שקשורים להרגלי צריכת מזון.

תזונה נכונה

אז מה זו תזונה נכונה?

כשאנחנו מדברים על תזונה בריאה ונכונה, הכוונה היא לצריכת תזונה שמכילה את מרכיבי המזון העיקר, כאשר השימוש בכל אחד מהם נעשה בצורה שמטיבה עם הגוף.

תזונה בריאה אומרת צריכת ירקות ופירות על בסיס יומי, הפחתת צריכת הסוכר לרמה סבירה, צריכה של מוצרים שמכילים חלבונים, ברזל, סידן, מינרלים, צריכת פחמימות מורכבות וטובות כמו למשל אורז או פסטה, הפחתה בכל מה שקשור לצריכת מוצרי חלב, מוצרי בשר, שומנים ובוודאי בכל מה שקשור לאוכל תעשייתי, בין אם זה דברים לא טריים ובין אם זה דברים שמכילים הרבה נתרן וסוכר.

כיצד תזונה טבעונית קשורה לכך?

בעשור האחרון התוודענו לכך שתזונה טבעונית היא הרבה יותר בריאה, מאחר והיא לא מכילה חלב ובשר, ועם זאת מכילה יותר מרכיבים מהצומח, כמו גם הרבה יותר קטניות. דברים שאבותינו היו נוהגים לאכול לפני שהעולם השתנה והפך תעשייתי יותר. מדובר בתזונה שמכילה פחות מרכיבים שיכולים לגרום נזקים ארוכי טווח למערכות הפנימיות של הגוף.

לסיכום, מעבר לתזונה נכונה יהיה נכון מבחינה בריאותית, יהיה נכון מבחינה שמירה על הרגלי לתזונה נכונים וכן על מנת להתמודד עם בעיות משקל בגילאים שונים.