מהי התעשייה הפרמצבטית?

You are currently viewing מהי התעשייה הפרמצבטית?

אומנם בארץ התעשייה הפרמצבטית פועלת לאורך שנים, אך מצד שני לא רבים מכירים בכך, או מכירים אך לא לגמרי מבינים במה מדובר. אז יכול להיות שהשם מטעה ויכול להיות שהיום יום לא מפגיש ביננו לבין השירות, אך בהחלט שווה להיות מודעים לתחום כה מפותח ושמהווה נדבך מהותי מעולם הבריאות. אז מהי התעשייה הפרמצבטית? ובכן אם נתמצת בשורה, נציין שמדובר בתעשייה שעוסקת בייצור תרופות, משמע זהו בהחלט תחום חשוב שבאופן ישיר או עקיף משפיע על כולנו.

עיסוק מהותי בתרופות גנריות

רוב העיסוק של התעשייה נוגע לייצור תרופות גנריות, תרופות שאינן כוללות פטנט על החומר הפעיל, אך שכן מכילות את החומר הפעיל שקיים בתרופה המקורית ושכן מובילות לאותו אפקט גופני. מכאן שבסה"כ מדובר בתרופות שדי מהיר לפתח (העיקרון מושתת על מוצר מוצלח) ואף המחירים של התרופות הגנריות נחשב יחסית זול, עובדה שמשרתת נאמנה את שני הצדדים – הן את הצד שמייצר את התרופה והן את הצד שצורך את התרופה.

מענה מקיף בתחום פיתוח תרופות

יש מגוון חברות שמעניקות שירותים פרמצבטיים, ממש כמו חברת "דור שירותים", אם כי היא אחת החברות הבולטות והמובילות בארץ בתחום. אם נעצור לבחון מה חברת "דור שירותים" יודעת להציע, נמצא מענה מקיף. החברה מסייעת בכול מה שנוגע לבירוקרטיה שקשורה לאישור תרופות, לרכישת ציוד רפואי, להדפסת חומרי אריזה לתרופות וכו', כאשר קיימים אינספור שירותים משלימים ומאוד חשובים. שירותים כגון תיאום ניסויים קליניים, סיוע בכתיבת פרוטוקול מחקרי, בניית תקציב לטובת מחקר רפואי, סיוע בניהול משא ומתן מול ספקים, תמיכה בהגשת אישורים רגולטורים, ניהול אספקה של תרופות מחקר, שירותי ניטור, הדרכות של סגלי מחקר, תיאום פגישות בין מגוון חוקרים, הכנת מעבדות לקראת מחקרים, מעקב ודיווח על תופעות לוואי, איתור מידע רפואי, תרגום עלוני תרופות ועוד.

ליווי שוטף ומקצועי

לצד שורה של שירותי מיקור חוץ, התעשייה הפרמצבטית גם יודעת לפקח אחר תופעות לוואי של תכשירים רפואיים, להעניק תמיכה גבית ליצרני קנאביס רפואי, לאשר דרישות רגולציה ברמה בינלאומית, לערוך סקרים מסייעים בתחום התרופות וכמובן להעניק שירותי ניהול והבטחת איכות בהתאם לתקנות משרד הבריאות. פה נחדד שכל שלב זוכה בליווי שוטף – משלב הבנת הדרישות, דרך שלב הטמעת האסטרטגיה המתאימה ביותר ועד שלב ניתוח התהליך לטובת התייעלות עתידית.

תחום שתמיד יהיה לו מקום

התעשייה הפרמצבטית ללא ספק מציגה את שיא הקידמה. זהו תחום שמוביל במחקרים, בניסויים ושעובד לצד תקנים סופר מחמירים. עם זאת, אם לרגע ניקח צעד אחורה, נמצא שהתחום התחיל את דרכו אי שם לפני עשרות שנים, בשנות ה30 של המאה ה20, כלומר מדובר בתחום בעל בסיס איתן ושטרם נאמרה בו המילה האחרונה. כמצופה מתחום כה מהותי שנוגע לבריאות של כולנו, ניתן להיות בטוחים שהוא ימשיך ללוות לאורך שנים, יתקדם ויטיב את איכות החיים.

הגוף שמניע את מערכת הבריאות

כיום בעידן הקורונה התעשייה הפרמצבטית מקבלת חשיבות יתרה. כולנו עוקבים אחר החיסונים החדשים לצד תקווה גדולה מהולה בחשש, מקווים שהאישורים שניתנו אכן אמינים ועברו מערכת בידוק קפדנית. התחושה היא שהשפיות והחיים של רבים תלויה בעבודה שנעשתה מאחורי הקלעים. ראוי להבין שגם אם לא מדובר בחיסונים לקורונה, עדיין כל שירות שהתעשייה מעניקה מאוד חשוב ואף מקדם לעבר עתיד בריא יותר. מכאן שבין אם מבקשים לקדם תרופה, או הליך רפואי, טוב לדעת שקיים גוף מקצועי ומנוסה שיודע להנחות, לסייע, לקשר ולתמוך. הרעיון הוא שאיש רפואה אינו צריך להחזיק בכול הכלים, אלא יש מאחוריו גוף משומן שיודע להשלים פערים באופן מקצועי, גוף שמאפשר לקדם ניסויים, מחקרים ותרופות מצילות חיים.