ניהול פיננסי: המדריך המלא לבעל עסק

You are currently viewing ניהול פיננסי: המדריך המלא לבעל עסק

ניהול כספי, הוא ללא ספק אחד מההיבטים המרכזיים בניהול עסק. יותר מכך, זה הוא היבט קריטי, אולי הקריטי ביותר, מאחר שהמטרה הראשונית של עסקים היא לרוב יצירת רווחים וברווחים אלה, תלויה פרנסתם של כמה וכמה אנשים (בעל העסק ומשפחתו, לעתים כמה בעלים לאותו עסק וכן העובדים ומשפחותיהם). גם בארגונים שאינם למטרת רווח ("מוסד ללא כוונת רווח" – מלכ"ר), לא ניתן להתעלם מנושא הניהול הפיננסי, מאחר שעצם קיום הארגון תלוי בכך ולכן, גם השגת מטרותיו המיוחדות. מהן נקודות המפתח, בניהול פיננסי נכון?

סיוע בידע

לרשות עסקים, עומדים לרוב כמה בעלי מקצוע שאיתם הם נמצאים באינטראקציה שוטפת ומקבלים מהם הכוונה ותובנות חשובות. חלקם אנשי מקצוע מהרשויות שמולן מתנהלים (למשל הדרכה שמציעה רשות המיסים בחינם לגבי הגשת הדו"ח השנתי) וחלקם אנשי מקצוע שאת שירותיהם שוכרים. כך גם בתחום הכספי. כל עסק, בוודאי כשמדובר בעוסק מורשה או בחברה בע"מ, עובד למשל עם אנשי מקצוע שמסייעים לו לנהל את חשבונותיו – היבט בסיסי של ניהול כספי. יועץ מס למשל, מספק ייעוץ ספציפית בנושא מיסים וגם רשאי לייצג עסקים מול כל רשויות המס. עם זאת, זהו מקצוע שלא דורש תואר אקדמי. מנהל חשבונות עוסק בנושאים רחבים יותר, לא רק מיסים. הוא מסייע לנהל כספית את חשבונות העסק באופן שוטף, כולל חשבוניות, משכורות ואף מלאי. דומה למקצוע זה אך מתקדם יותר, הוא מקצוע רואה החשבון, אשר דורש השכלה רחבה יותר (אקדמית), יהיה לרוב בעל ידע רחב יותר וגם יוכל לבצע יותר סוגי פעולות עבור לקוחותיו מול הרשויות. בחברות גדולות, ישנו מנהל כספים (CFO) שירכז ויוביל את הניהול הכספי, תוך עבודה צמודה עם ההנהלה הבכירה. מעבר לכך, ניתן וחשוב לקדם את העסק כספית, בעזרת ייעוץ של מומחים לכך, למשל עם ייעוץ של רותם זילברמן.

יעוץ כספי

TCO 

מושג בסיסי שחיוני להכיר ולקחת בחשבון בניהול הכספי, הוא עלות בעלות כוללת (Total Cost of Ownership או TCO). מונח זה, מתייחס לעלויות המלאות ולאורך זמן, של רכישות שונות. הוא ידוע בעיקר מתחום המחשוב, אך שימושי הרבה מעבר לו. הכוונה יכולה להיות למשל, לעלות המלאה של רכישת תוכנה או של רכישת ספה ללובי של העסק. בשני המקרים, לעלות הרכישה הראשונית, מתווספות עוד הוצאות שונות, דוגמת עלויות הדרכה ושדרוגים עתידיים לגבי התוכנה ועלויות הובלה וניקוי תקופתי לגבי הספה.

ROI

באופן דומה, החזר השקעה (Return Of Investment או ROI) הוא מונח שמתייחס להכנסה, ביחס להשקעה. למשל – מה ההכנסה שהתוכנה עזרה לייצר לעומת עלותה ובכמה תרמה הספה הנוחה בכניסה, לרווח משימור לקוחות (אכן, דבר שלא קל להעריך, אבל חשוב לקחת בחשבון). חישובי TCO לצד ROI, מסייעים לקבל תמונה ריאליסטית יותר של התפקוד הכספי השוטף של העסק.

לטפל בשוטף ולצמוח

הבנה טובה של התפקוד הכספי השוטף, מסייעת להבטיח שהעסק יחזיק מעמד לאורך זמן ולא יתפקד באופן קבוע עם רצף של משבים ומצבי חירום. כאשר תושג יציבות כזו, הדבר יאפשר להשקיע משאבים, כולל כספיים, בצמיחה, חדשנות והתחדשות וכמובן, ברווחים ובהגדלתם.

לסיכום

למרות שניהול כספי הוא בהחלט היבט מורכב למדי בניהול עסק, יש כיום לרשות בעלי העסקים את כל הכלים הדרושים לכך, ולו כדי להגדיל מכירות ורווחים. מעבר לכלים הבסיסיים, הסתייעות ביועץ מומלצת במיוחד.