מהי חברה אזרחית

You are currently viewing מהי חברה אזרחית

מי שרוצה לדעת יותר על המושג 'חברה אזרחית', או שנתקל לא פעם בנושא, כדאי שיבין כי מקורה של חברה אזרחית הוא ביוון העתיקה, שם הגדיר את המושג, אריסטו: הוגה דעות ופילוסוף יווני שפעל בתחומים שונים והיה מבכירי הפילוסופים בעת העתיקה.

הגדרתה של חברה אזרחית נוגעת למוסדות, רשתות וארגונים (או אפילו יחידים), הפועלים תוך התאגדות וזאת כדי לקדם מטרותיה של המדינה ולייצר בסיס חברתי טוב יותר. מטרות אלה חייבות להיות קשורות להתקדמותה של החברה הישראלית. בכך אפשר למצוא חברות וארגונים כמו גם מוסדות ללא כוונות רווח, עמותות ושאר ארגונים: הפועלים עבור קידום מטרות ויעדים למען החברה.

איזה חברות אזרחיות ישנן בארץ?

לפני הכל, חשוב לדעת כי התאגדות של חברות מסוג זה קריטית עבור המדינה, בעוד שניתן למצוא במאגר של חברת אטלס מגוון דוגמאות לארגונים כאלה, כגון: האוניברסיטה העברית, האוניברסיטה הפתוחה, קרן רש"י ועוד. ארגונים אלה נעזרים בשירותי ייעוץ וניהול הארגון.

כדי לאפשר את קיומן של חברות אזרחיות, על החברות להוכיח כי הן מקדמות את מטרותיה של ישראל בכל זמן, בעוד שפרטים אלה חשובים עבור שמירה על תשתית חברתית תקינה. בכך, אפשר לייצר הגנה עבור החלשים ועבור אוכלוסיות עם קשיים.

ארגוני המגזר השלישי, עליהם לעמוד בכמה קריטריונים על מנת ליהנות מהטבות של חברות אזרחיות, בעוד שמדובר בעמידה בתנאים, כגון: פורמליות ופעילות ארוכת טווח, יצירת ארגון שפועל ללא מטרת רווח, קיום מנגנון ניהול עצמאי, והוכחה כי הארגון נועד כדי לייצר פעילות חברתית יעילה.

חברה אזרחית

מדוע חשוב שיהיו ארגונים כאלה בארץ?

ארגונים שנים כמו מוסדות לימוד, מלכ"רים, עמותות ועוד, חשובים מאד עבור התושבים במדינה, בעוד שבכך אפשר לפתח יותר ויותר את התנאים במדינה, לסייע לנזקקים, וזאת ללא קשר לפוליטיקה או לשלטון. המדינה, תומכת בחברות, ארגונים ועמותות, על ידי הקלות במס, תקציבים ושאר פעולות אשר מחזקות את הארגונים.

שיתופים אלה, אשר נועדו למען האזרחים, זוכים לעידוד מטעם קרנות פילנתרופיות כמו גם שמומחים בייעוץ לחברות אזרחיות – מסייעים למנהלים בארגון לייעל את עבודתם, לגייס כספים, לנהל נכון את הארגון ובכך להגיע אל מטרות משותפות.

 

לסיכום, חברה אזרחית היא ארגון שמסייע לקדם מטרות שתורמות למדינה, כמו גם ארגונים שמייצרים בסיס חברתי טוב יותר, ועל כן מדובר בארגונים חיוניים וחשובים במיוחד. הארגונים הללו מספקים שלל פעילויות על מנת לקדם את מטרתם, בעוד שהמדינה לרוב תומכת בפעילויותיהם ומסייעת לחיזוקם.