מה תפקידו של קבלן מפתח בפרויקט בנייה?

You are currently viewing מה תפקידו של קבלן מפתח בפרויקט בנייה?

קבלן המפתח הוא איש המקצוע אשר אמון על עבודות הבנייה. מדובר בתפקיד משמעותי ורב חשיבות. מה כולל התפקיד וכיצד בוחרים קבלן מפתח מוביל? במדריך זה נציג את כל הפרטים.

קבלן מפתח: מהו?

תחילה נציין כי לקבלן המפתח חשיבות רבה והוא אחד מאנשי המקצוע החשובים ביותר בפרויקט בנייה, וזאת בשל האחריות אשר מוטלת על כתפיו בכל הקשור לניהול תהליך הבנייה מא' ועד ת'. מקור המונח "מפתח" נובע מתוך ההנחה כי הקבלן הוא זה שיביא לכם את המפתח לפרויקט המוגמר בעת סיום העבודות, וקבלן המפתח יכול להיות קבלן עצמאי או חברה אשר מתמחה בתחום ומספקת את השירות. מדובר בליווי של פרויקטים בתחום הבנייה, ולכן חשוב מאוד להבין כי ללא קבלן מפתח בעל ניסיון ומיומנות תתקשו מאוד לסיים את התהליך, ועל כן חשוב להבין לעומק את תפקידו ולאתר את קבלן הבנייה המוביל אשר ידע לספק לכם את המענה הנדרש מבחינת ניהול, תכנון ובקרה.

מה תפקידו של קבלן מפתח -בפרויקט בנייה.

מה תפקידו של קבלן המפתח?

לקבלן המפתח שלל תפקידי אחריות: בקרה אודות עבודות הבנייה בהתאם לתקציב, בחינת לוחות זמנים, שילוט אתר הבנייה, הכנת עבודות תשתית לפני לצורך ביצוע העבודות, ניהול ופיקוח על קבלי המשנה אשר עובדים בפרויקט, תיאום ואישור מול אדריכלים של תוכניות הבנייה וכן ניהול מלא של פרויקט הבנייה, עד לסיום. בנוסף לכך, על קבלן המפתח מוטלת החובה למסור לדיירים טופס 4 וכן טופס אכלוס, כל זאת כאמור במסגרת אחריותו. משום כך, מהווה קבלן המפתח דמות חיונית מאוד אשר בלעדיה תתקשו לסיים את פרויקט הבנייה. זאת ועוד, אנו שומעים על לא מעט מקרים בהם קבלני מפתח הותירו נזקים עצומים בשל אי לקיחת אחריות או התנהלות שאינה עולה בקנה אחד עם הציפיות והצרכים הנדרשים, ולכן תהליך בחירה של קבלן מפתח חייב להתבצע תוך שימת דגש על האלמנטים אותם נפרט כעת.

כיצד לבחור קבלן מפתח?

כאמור, בחירה של קבלן מפתח היא חיונית לצורך סיום הפרויקט בזמן ושמירה על מסגרת התקציב. משום כך מומלץ מאוד לקבל המלצות אודות קבלני מפתח ולוודא כי אתם נפגשים עם שלושה אנשי מקצוע לפחות, וזאת בכדי שתוכלו להתרשם מטיב המקצועית ומהמענה האישי אשר הוא הכרחי. בנוסף לכך, בדקו היטב כי קבלן המשנה עמו אתם מעוניינים לעבוד הוא בעל מקצוע מיומן ובעל ניסיון וכן יכול לקשר אתכם ללקוחות עבר אשר ימליצו עליו. באמצעות המלצות, בחינה מדוקדקת של הפרויקטים בהם עסק (או החברה) תוכלו להיות רגועים כי כספכם מושקע בחוכמה. בנוסף לכך, הקפידו לנסח הסכם מסודר אשר חתום ע"י עורך דין, כחלק בלתי נפרד מתהליך התקשרות עם ספק חיוני וחשוב בתחום של בנייה ופיקוח. לסיכום, יש לבחון לעומק את כל הנדבכים הללו ולהבטיח כי אתם מקבלים את המענה.