התמקצעות בתחום בדיקת תוכנה כבר מגיל תיכון: יש דבר כזה

You are currently viewing התמקצעות בתחום בדיקת תוכנה כבר מגיל תיכון: יש דבר כזה

בשנים האחרונות הביקוש לעובדים במשרות טכנולוגיות על באופן משמעותי ובהתאם גם השכר בתחומים טכנולוגיים גבוה מאוד ביחס לממוצע בשוק. אם יצא לכם לקרוא קצת על תפקידים בחברות הייטק, ייתכן ונתקלתם באחד התפקידים המשמעותיים בכל חברת הייטק – בודק תוכנה (QA). מה בדיוק עושים בודקי תוכנה, מהי העבודה בפועל וכיצד נכנסים לתחום? ריכזנו עבורכם את הדברים החשובים.

ראשית – איך נכנסים לעולם הזה, והאם יש קורס לנוער?

נתחיל בכך שאפשר להיכנס לתחום כבר מגיל צעיר לאחר שעוברים קורס בדיקות תוכנה לנוער שאפשר להירשם אליו עוד מגילאי תיכון בחברת TopEdu, המתמחה בבחינות הסמכה ומתן פתרונות למידה ומציעה גם מסלול הסמכת בודקי תוכנה QA בהתמחות Mobile, כולל הסמכה בין לאומית ISTQB ברמת Foundation Level.

מסלול זה כולל לימודי מתודולוגי אודות סוגי הבדיקות השונות, מתודולוגיות בדיקה קלאסיות, תכנון בדיקות וכן כתיבתן והרצתן עד דיווח תוצאות הבדיקה וניתוח איכות התוכנה. המסלול כולל התמקצעות בתחום בדיקות המובייל ולימוד טכניקות ייחודיות בבדיקות של אפליקציות, תוך התנסות בפרויקט מעשי.

לאחר הקורס תיגשו לבחינת ההסכמה הבין לאומית ISTQB, לאחריה תוסמכו באופן רשמי ותוכלו להתחיל לעבוד בתחום.

QA – מה זה בעצם?

QA זה ראשי תיבות של Quality Assurance ובעברית – בקרת איכות. אדם שעובד ב-QA נקרא בודק תוכנה, ותפקידו הוא למעשה בדיקה של איכות המוצר (בדרך כלל אפליקציה, אתר או יישום מכל סוג) לפני שהוא יוצא לשוק. למעשה, בודק התוכנה קובע אם המוצר מוכן לצאת לשוק, או שנדרש לבצע מקצה שיפורים מכיוון שיש בו תקלות שונות או חוויית משתמש לא טובה מספיק.

זהו למעשה אחד השלבים הקריטיים ביותר בתהליך הייצור הטכנולוגי, ולכן בכל תהליך כזה יש אדם שזהו תפקידו, מה שמגביר את הביקוש למקצוע.

מהו הידע הנדרש לבודקי תוכנה?

עבודה כבודק תוכנה דורשת ידע טכנולוגי ומיומנות טכנית גבוהה. כן – לא מדובר בידע החופף לידע של מפתח תוכנה או מהנדס, אך עדיין נדרש ידע טכנולוגי רלוונטי. ידע זה כולל היכרות עם היבטים מסוימים בנוגע לתוכנה הנבדקת, כאשר בשנים האחרונות ישנה מגמה הולכת וגוברת של אוטומטיזציה של התהליך על פני בדיקת תוכנה באופן ידני. מסיבה זו נדרשת גם מיומנות מסוימת בתכנות, שהצורך בה הולך וגובר עם הזמן.

כיצד נראית העבודה בפועל?

לא פחות מהחשיבות של הידע הנדרש כדי לעבוד כבודק תוכנה ולהתקבל לעבודה, חשוב להכיר את העבודה בפועל וכיצד נראה היומיום של בודק תוכנה.

באופן כללי, אופי העבודה ייקבע במידה רבה בהתאם לרמה ולניסיון שלכם. יתכן ובהתחלה המעסיק שלכם ייתן לכם מטלות פשוטות ובסיסיות יחסית, הכוללת בדיקה שטחית יחסית של התוכנה, איתור וניתוח באגים ואיתור התקלות שעלולות לגרום למשתמש לנטוש את המוצר. גם משימות אלו דורשות ירידה לפרטים ותשומת לב לדברים שרוב האנשים מפספסים. עם הזמן, ככל שתצברו ניסיון וידע תקבלו משימות מורכבות יותר ויותר, שיאתגרו אתכם ויספקו אתכם ולא פחות מכך – ישפיעו על הסכום שכתוב על תלוש השכר שלכם.

כמה כסף עושים בודקי תוכנה?

בואו נהיה כנים – רובנו פה בשביל הכסף. אז כמה כסף עושים בודקי תכנה?

התשובה לכך תלויה בותק שלכם, בניסיון ובתפקיד אותו אתם ממלאים בחברה. קיימים הפרשי שכר בין המשכורות של בדיקות ידניות לבין אוטומציה ובין זוטרים לותיקים ומנהלים. באופן כללי, השכר מתחיל ב-10 עד 14 אלף שקל עבור בודק תוכנה ידני ויכול להגיע גם ל-26 אלף שקל למשרת ניהול בתחום. עבור ראש צוות, השכר מתחיל ב-18 אלף שקל ויכול להגיע גם ל-31 אלף.

עבור פיתוח אוטומציה, השכר מתחיל ב-16 אלף שקל, ויכול להגיע ל-33 אלף שקל למשרת ניהול.