מסע ישראלי: העמותה שמחברת בין הנוער והחיילים לארץ ישראל

You are currently viewing מסע ישראלי: העמותה שמחברת בין הנוער והחיילים לארץ ישראל

עמותת מסע ישראלי היא עמותה חשובה הפועלת מזה שנים רבות למען חיבור בין בני הנוער לבין החיילם בארץ ישראל. למעשה, העמותה הוקמה כחלק מרצון ליצור חיבור מיוחד בין תכנים אשר עוסקים בתחום של גיבוש הזהות האישית בגילאי הנעורים לבין חיבור עוצמתי שמגיע לידי ביטוי במסגרת של מסע שבו לוקחים חלק בני נוער כמו גם חיילים מכל רחבי הארץ, כאשר את המסע הזה מנהלים אנשי צבא בעבר לצד גורמי חינוך, וכעת הגיע הזמן שגם אתם תכירו אודות פעילות ענפה ומבורכת המתבצעת מתוך ערכים וחיבור עמוק למדינת ישראל.

כיצד הפעילות של העמותה מגיעה לידי ביטוי?

מסע ישראלי מופעלת על ידי ארגון מבראשית אשר מפעיל את התוכנית החינוכית הזו מתוך מטרה לגבש ולחזק את הזהות היהודית בקרב של בני נוער לצד חיילים בצבא הגנה לישראל. מסע ישראלי זוכה לתמיכה גורפת מצד גורמי החינוך והרווחה וזאת בעקבות עבודה התנדבותית המתבצעת על ידי המייסדים של העמותה אשר חרטו על דגלם להוביל לחיבור המתבצע במסגרת של מפגשים משותפים בין בני הנוער לבין החיילים לצד גורמי מפתח בחברה הישראלית, כאשר ברבות השנים ומאז החלו להפעיל את התוכנית לקחו בה חלק מעל ל-300,000 משתתפים.

 

 

הייחודיות של התוכנית הזו נובעת בעקבות מסע גיאוגרפי המתבצע מצפון ועד דרום ומבוססת על מעגלי דיון המבוססים על יכולת לשתף פעולה בין החיילים לבין בני הנוער בתחומים שונים – החל משיחות על גיבוש הזהות היהודית ועד שרשרת הדורות היהודית. מעבר למעגלי השייח, מפעילה העמותה שורה של מפגשים המתבצעים עם אנשי מפתח בחברה הישראלית לצד קידום של פעילות התנדבותית במסגרת הקהילה, כחלק מחיבור לתרבות ולמסורת ובהתאם לכך גם יצירה של ערך מוסף שמגיע לידי ביטוי במסגרת של פעילות אקטיבית מצד המשתפים, וזאת על ידי התנדבות בקהילה. מעגלי השיח המתבצעים בליווי אייש מצד המתנדבים של העמותה לצד הפעילות האטרקטיבית הוא זה שהופך את העמותה הזו לבעלת חשיבות בכל הקשור לפעילות עצמה, הן בשל היכולת לחבר את הנוער והחיילים למדינת ישראל והן בשל היכולת להעניק לבני נוער כמו גם לחיילים חוויות משנות חיים המתרחשות על רקע של פעילות חווייתית המתבצעת בשיתוף פעולה מלא עם כלל הגורמים ועם שימת דגש על יצירה של שייח פתוח ומגבש.

מסע חינוכי בעל חשיבות להתפתחות של בני נוער

היתרון של מסע ישראלי נובע בעקבות היכולת לחבר את בני הנוער במדינת ישראל לערכים של יהדות וציונות, כל זאת באופן חוויתי ועם שימת דגש על מענה המתבצע לא רק במסגרת של טיול בשטח אלא גם מעגלי שייח. מעגלי השיחה נחלקים לשישה חלקים והם מתמקדים בשאלות כמו זהות עצמית, חיבור למולדת ולמדינה, יצירת מערכת גומלין בין קבלה ומנהיגות לצד שילוב של מסעות שטח ועוד, כאשר המסע היומי מסתיים גם בלינה בשטח שנועדה לספק למשתתפים את היכולת לחוות את העוצמה של שהייה באוויר הפתוח ואת האווירה הקהילתית. המעורבות החברתית היא אלמנט בולט מאוד במסע הזה, ועל כן מדובר בהזדמנות מעולה בעבור בני נוער כמו גם חיילים לקחת חלק במסע בעל משמעות עמוקה גם מבחינת הזהות העצמית אבל גם מבחינת החיבור החברי שנוצר בין המשתתפים.

לסיכום

מסע ישראלי הפך בשנים האחרונות לחלק מהותי מהחוויה של בני נוער במסגרת הלימודים להתחבר למורשת היהודית, לצד חיילים וחיילות אשר פועלים ביחד לטובת יצירה של מערך תומך המתבצע במסגרת הפעילות של העמותה. על כן, מסע ישראלי מהווה מקור לגאווה הן בשל שיתוף הפעולה בין הגורמים השונים והן בשל ההשפעה העמוקה על תלמידים וחיילים שחוזרים מהמסע עם חוויות לכל החיים.