מהי קבורה אלטרנטיבית ולמי היא מתאימה?

You are currently viewing מהי קבורה אלטרנטיבית ולמי היא מתאימה?

בשנים האחרונות ניתן לראות זינוק במספר הבקשות לקבורה אלטרנטיבית. מהי והאם היא מתאימה לכולם? על כך ועוד – בסקירה הבאה.

קבורה אלטרנטיבת – מהי?

קבורה אלטרנטיבית היא קבורה אשר מתנהלת שלא דרך הרבנות, אלא באופן חילוני ואישי. למעשה, ניתן למצוא ברשת לא מעט המלצות אודות קבלני מצבות מומלצים אשר הופכים את טקס הקבורה למותאם אישית ובהתאם לדרישות המשפחה. קבורה אלטרנטיבית מספקת למשפחה האבלה אפשרות לנהל טקס שאינו דתי, אולם ניתן לשלב אלמנטים דתיים כמו מוזיקה או הספדים. כידוע, תהליך האבלות הוא תהליך קשה ובוודאי כאשר מדובר בטקס הקבורה. קבורה אלטרנטיבית מאפשרת לכם כמשפחה והחברים הקרובים להיפרד מהנפטר/ת באופן  מסודר ועם לוחות זמנים קבועים. כך לדוגמא, ניתן לתאם את הקבורה בשעות הבוקר או הלילה, כולל בשבת. בנוסף, לטקס ניתן לצרף  זמרים אשר מלווים אתכם במהלך הטקס. כך לדוגמא, אביב גפן שנחשב לאחד הזמרים האהובים בישראל לקח חלק בהלוויה אלטרנטיבית ושר במהלכה את השיר האהוב על הנפטר ובני משפחתו. מטבע הדברים, הטקס מרגש מאוד, ולכן הוא נחשב לאפשרות מצוינת בעבור הציבור אשר מבקש להיפרד מקורביו ואהוביו בדרך אחרת ושונה, אך עדיין מכבדת.

למי קבורה אלטרנטיבית מתאימה?

לא ניתן להתעלם מהזינוק המרשים במספר הפניות לקבלני מצבות, וזאת מתוך מחשבה כי ברגעי הפרידה יש לקיים את הטקס שלא ע"פ כללי הרבנות אלא באופן המסמל יותר מכל את אישיותו ואת רצונו של הנפטר. לכן, ניתן לראות חילונים רבים אשר בוחרים לשלם ממיטב כספם בעבור טקס חילוני. הטקסים החילונים צברו תאוצה ולכן ניתן לומר כי הטקס מתאים לכל הציבור, גם לאנשים דתיים. הסיבה לכך היא שניתן לשלב בטקס הקבורה גם אלמנטים דתיים כמו דברי הספד מטעם בני המשפחה וכן אמירת קדיש על הנפטר, כל זאת כאמור ללא התערבות מטעם גורמים דתיים.

מהי- קבורה אלטרנטיבית ולמי היא מתאימה

מה חשוב לדעת לגבי קבורה אלטרנטיבית?

אין עוררין על כך כי בתי העלמין בישראל אינם מתוחזקים כשורה, והם סובלים מהזנחה של שנים רבות. משום כך, קיבוצים רבים ברחבי הארץ וכן מושבים מאפשרים לכם לבצע את הטקס בשטח פתוח ובאווירה פסטורלית, כולל אפשרות לתחזוקה שוטפת אשר מתבצעת ע"י קבלני מצבות. מומלץ להצטרף לקבוצות ברשת אשר מעניקות מידע מדויק אודות קבלני מצבות וכן מנהלי טקסים. למעשה, ניתן גם למצוא לא מעט אנשי מקצוע אשר הופכים את הטקס לאישי ומיוחד יותר: החל ממעצבי בלונים ועד הפרחה של יונים. השמיים כאן הם הגבול, כמו גם המחיר. העלות יכולה להגיע לעשרות אלפי שקלים, ולכן חשוב מאוד לאתר המלצות וכן לשוחח עם עמיתים ובני משפחה אשר עברו את התהליך ויכולים להעניק מניסיונם טיפים לצורך קיום הטקס על הצד הטוב ביותר וע"פ הנחיות של הנפטר ובני המשפחה.