אחסון אתרים: מה ההבדלים בין שרת פיזי לבין שרת וירטואלי?

You are currently viewing אחסון אתרים: מה ההבדלים בין שרת פיזי לבין שרת וירטואלי?

תחום הווירטואליזציה הזניק את עולם המחשוב העסקי קדימה, בכמה דרכים מעניינות. אחד המימושים החשובים ביותר של הווירטואליזציה הוא השרת הווירטואלי, שמתבטא גם כאחת האפשרויות הזמינות, עבור שרתי אחסון אתרים. אלה ההבדלים העיקריים, בין השרתים מסוג זה לבין השרתים הפיזיים הוותיקים:

בין חומרה לתוכנה

שרת וירטואלי למעשה לא קיים עצמאית פיזית בפני עצמו, אלא מהווה רק מעין ישות וירטואלית, על גבי שרת פיזי רגיל. כתוצאה מכך, לשרת וירטואלי אין בפני עצמו היבטים "פיזיים", אלא הכול מתבצע לגביו ברמת התוכנה.

הבדלים בהיבט הגמישות

כתוצאה מהיותו "וירטואלי" ומבוסס תוכנה, השרת הווירטואלי מספק גמישות יוצאת דופן ביכולת הקצאת המשאבים, על פי צרכים משתנים. שימוש בשרת וירטואלי של קמטרה למשל, מאפשר להגיב במהירות לצרכים משתנים של העסק, כולל עומס שגובר בבת אחת על האתר. בשרת פיזי ניתן גם לעשות זאת, אבל רק עד לגבול שמציבים המשאבים הפיזיים של אותו שרת ספציפי. פעילות שדורשת יותר מכך, תחייב הוספת משאבים פיזית לשרת זה או העברת העבודה לשרת חזק יותר. בוירטואליזציה מדובר על מאגרי משאבים שמרחיבים בקלות, בהתאם לצורך. הצד הפיזי של משאבים אלה שקוף למשתמשי השרת הווירטואלי ולא צריך להעסיק אותם.

אחסון אתרים מה ההבדלים בין שרת פיזי לבין שרת ווירטואלי

מהירות

בעולם העסקים המודרני, היכולת לפעול במהירות חשובה מתמיד. שרתים וירטואליים מאפשרים לעסקים לבצע שינויים שונים במהירות ובקלות גדולים יותר, ביחס לשרת פיזי. במידת הצורך, ניתן להקים שרת כזה, להתאים אותו לצרכים זמניים כלשהם ולסגור אותו, במהירות ובקלות.

"עולם אחר" מבחינת ניהול

מאחר ששרתים וירטואליים מצמצמים את הצורך בשרתים פיזיים, הם גם מצמצמים את הצורך בעובדים לצורך זה. נזכיר שעובדים שמתמחים בנושאים טכניים כאלה, אינם זולים במיוחד. בכלל – כל חסכון בהיקף העובדים הדרוש בארגון משמעותי מבחינת חסכון כספי, פישוט וייעול תהליכי עבודה.

השלכות כספיות שונות

הווירטואליזציה מאפשרת להוציא את המרב, מהשרתים הפיזיים שעליהם היא מבוססת. בדומה לקונסולידציית שרתים רגילה, היא מצמצמת את העלויות לספק ובכך מאפשר לו גם להציע ללקוחות שירותים זולים יותר. עבור הלקוח, הדבר חוסך צורך בהשקעה כספית מסוגים רבים ויקרים: רכישת שרתים פיזיים, שדרוגם עם הזמן (כולל פחת בערכם הכספי), צורך ברכישת ותפעול פתרונות משלימים לחדר שירותים (קירור, אבטחה ועוד).

מזווית המורכבות

כפי שראינו, שרתים וירטואליים פשוטים יותר משרתים פיזיים, מהיבטים רבים. מצד שני, ישנו יתרון מסוים של פשטות לשרת פיזי והוא בכל הנוגע לפתרון תקלות. זאת, מאחר ש"מאחורי הקלעים", שרת וירטואלי הוא למעשה המערכת המורכבת יותר מבין שני סוגי המערכות. לכן, ייתכן מצב בו פתרון תקלות מסובך יותר בשרת הווירטואלי. זה לא תמיד המצב.

לסיכום

יש לא מעט הבדלים בין שני סוגי השרתים. בשורה התחתונה, היתרונות הרבים של השרת הווירטואלי, הופכים אותו לאופציה, שכדאי לכל עסק להכיר ולמנף.