שמירת שבת למתחילים

You are currently viewing שמירת שבת למתחילים

לא מעט אנשים מרגישים צורך להתחזק, להקפיד על המסורת היהודית, וכמובן גם לשמור שבת. מי שאינו רגיל לשמור שבת כהלכתה, עשוי לראות בתהליך כאתגר, אך הדבר אינו נכון – מדובר בתהליך נפלא שעשוי להעניק לכם שלווה ורוגע. אם אתם מעוניינים להתחיל לשמור שבת, ריכזנו בעבורכם את כל הטיפים והמידע הנחוץ.

התארגנו מראש

שמירת השבת היא תהליך שחשוב להיות מוכנים ושלמים לקראתו. רבים מגלים כי שמירת השבת מעניקה להם כוחות נפש, רוגע נפשי ואף מקנה שלווה ייחודית וחיבור רוחני לדת. כדי לשמור שבת, חשוב להתארגן מבעוד מועד, כשהדבר החשוב ביותר, הוא קודם כל לברר את שעות כניסת ויציאת השבת. ניתן להתעדכן מידי שבוע בשעות כניסת שבת באתר כיפה, כך תוכלו להיערך לקראת בואה של השבת מראש.

לפני שהשבת נכנסת יש לנתק את האור במקרר, לכבות את מכשירי הטלפון הניידים, לוודא שהדוד אינו דולק וכמובן רצוי להשאיר אורות בחדרים שונים בבית (בהתאם לצרכיכם). כמו כן, את כל הפריטים האסורים לשימוש במהלך השבת, כמו טלפון נייד או מחשב (קרויים מוקצה), יש להצניע במקום מרוכז בבית.

נוסף לכך, נשים מדליקות נרות שבת, במעין טקס שמכניס את השבת אל תוך הבית, משרה אווירה נעימה וחגיגית ומהווה אלמנט מסורתי ייחודי.

שמירת שבת

הכינו את האוכל מבעוד מועד

רכשו את כל המצרכים הנחוצים לכם לכבוד השבת, והשתדלו שלא לשמור דברים לרגע האחרון. את החלות יש לרכוש טריות, כך תוכלו ליהנות מהן באופן המיטבי. שימו לב שחשוב לקנות 6 חלות לסוף השבוע, כשבכל ארוחה תצטרכו 2 חלות שלמות.

כידוע, בשבת לא מבשלים וכמובן לא מפעילים מוצרי חשמל, לכן יש להיערך עם הבישולים והאפייה בטרם כניסת השבת. כיום ניתן לרכוש פלטה של שבת, המאפשרת לנו לשמור על האוכל חם לכל סוף השבוע. יתרה מזאת, יש לערוך את שולחן השבת באופן חגיגי ומזמין, כך תוכלו לקבל את השבת על הצד הטוב ביותר.

מה אסור לעשות בשבת?

יש כמה וכמה פעולות שאסור לבצע במהלך השבת. ריכזנו בעבורכם את הפעולות הנפוצות ביותר:

  • איסור הדלקת אש או שימוש בחשמל (לרבות הדלקת אור בחדרים או הדלקת טלוויזיה).
  • איסור לנסוע בשבת (מותר ללכת ברגל, וזוהי אף פעולה בריאה וחיונית בעבורנו).
  • אסור לכתוב או למחוק.
  • אסור לכבס, לרבות כביסה ידנית, וגם לא לקפל כביסה.
  • אסור לתפור או לסרוג במהלך השבת.
  • אסור לבצע את עבודות הבית השונות (למעט טאטוא).
  • אסור לחתוך (לכן יש לפצל מראש את נייר הטואלט ולהניחו בבית השימוש).

לסיכום, שמירת השבת היא בהחלט תהליך שעשוי לחזק אתכם ולשפר את מצב הרוח והחיבור הרוחני לדת. על מנת שתוכלו לשמור את השבת כהלכתה, השתדלו לבצע את מלוא הפעולות הנחוצות לכם לפני כניסת השבת. ניתן להכין מראש משחקי חברה, משחקי קופסה ומשחקים שאינם כוללים שימוש בחשמל, כך תוכלו לגבש בין בני המשפחה ולשמור יחדיו על אווירה מסורתית, רוחנית ומחזקת. בהצלחה!