הטכנולוגיות שיסייעו לנו לחסוך בחשבון החשמל בבית

You are currently viewing הטכנולוגיות שיסייעו לנו לחסוך בחשבון החשמל בבית

כל מי שמשפץ דירה או בונה בית לאחרונה בוודאי הבחין בהתקדמות החלה בשוק בשנים האחרונות. מערכות הנקראות בשם הכולל 'בית חכם' פרצו לתודעה ואל השוק. מדובר בסדרה של מערכות שונות לשליטה על אלמנטים שונים בבית: תאורה, תריסים, חשמל, חימום או אבטחה למשל. היכולת לשלוט על הדברים הללו ועל רבים אחרים מאפשרת לנו לקבל רמת חיים טובה יותר ושיפורים בתחומים שונים בהם בטיחות וחיסכון באנרגיה. במאמר הזה נציג לכם כיצד אותן מערכות ואף מוצרים שונים יכולים לחסוך כסף רב ובכך להצדיק את מחירם ואפילו, במקרים מסוימים, להחזיר את ההשקעה לגמרי.

תריסים חשמליים

המערכת הראשונה שנדון בה, הם התריסים החשמליים. לכאורה, מדובר בעניין של נוחות בלבד, לא? תפעול תריסים באמצעות מתגים ואפליקציה מהנייד אכן משפרת את הנוחות ואיכות החיים אבל יש לה גם פוטנציאל אדיר בחיסכון אנרגטי ומכאן חיסכון בכסף. תריסים כאלו יכולים לפעול לפי חיישנים שונים או לפי תכנות מראש. כך הם נשארים סגורים בימים קרים או לחילופין כאשר השמש קופחת מבחוץ. כאשר אין אנשים בחדר, ניתן לסגור את התריסים ללא כל בעיה ובכך לצמצם את איבודי האנרגיה. מערכת המיזוג המרכזי צורכת חשמל כתלות בשיעור האנרגיה שעליה להשקיע. בזכות איבודי אנרגיה מופחתים, אותו מזגן יעבוד פחות ויצרוך פחות חשמל. עלות החימום והקירור בדירה או בבית היא אחת הגבוהות שיש ולכן פוטנציאל החיסכון הוא הגדול ביותר. מדובר בסכומים שיכולים להגיע לאלפי שקלים בשנה. כל מה שצריך לדעת על תריסים חשמליים תוכלו למצוא אצל חברה מקצועית למערכות בית חכם.

הטכנולוגיות שיסייעו לנו לחסוך בחשבון החשמל בבית

פאנלים סולאריים

ההתקן השני שנדבר עליו הוא הפאנלים הסולאריים. הם מתאימים למי שיש גישה לגג משלו בו קיים שטח פנוי גדול מספיק להתקנת הפאנלים, ומעוניין להשקיע באנרגיה ירוקה. היתרון הגדול של הפאנלים הסולאריים הוא בכך שהם מייצרים חשמל לא רק למערכות הבית השונות, אלא לעיתים גם בחזרה למערכת החשמל הכללית. בתור מפעילים של מערכת כזאת אתם נהנים מחיסכון בצריכת החשמל וגם מתשלום על החשמל העודף. מכיוון שאת שיא היעילות שלהם מפיקים אותם פאנלים דווקא בשיא השמש והחום, אתם למעשה מפעילים את המזגן ממש בחינם דווקא כאשר הוא הכי מתאמץ. לפני ההתקנה, רצוי לערוך תחשיב של עלויות מול חיסכון צפוי בכדי לדעת את מספר השני שהמערכת תחזיר את מחיר ההתקנה שלה.

תאורת לד (LED)

שיטות התאורה הישנות מפנות את מקומן למערכות מבוססות לדים. היתרון הגדול של מערכות אלו הוא בחיסכון המשמעותי של חשמל בשביל לקבל את אותה יחידת אור. מערכות לד מציגות צריכה שהיא אפילו יותר נמוכה מפלואורסנט אפילו בגרסה הכי טובה שלו. נורות לד נותנות איכות אור טובה יותר ויש להן גם אפשרות לשנות את גוון האור. הן יוצרות פחות חום ולכן אינן יוצרות מאמץ למזגנים בימי הקיץ כמו נורות ליבון רגילות. נורות הלד מצריכות תחזוקה מינימלית פעם בכמה שנים. זה חוסך עלויות של החלפה. זהו דבר משמעותי ביחוד בבתים פרטיים בהם אותן נורות יכולות להיות ממוקמות במיקומים בעייתיים להגעה.

לבסוף, קיימים מוצרים נוספים שיכולים לתרום לחיסכון בכסף בבית המודרני. כל מכשירי החשמל המודרניים למשל יוצאים היום בגרסאות הרבה יותר חסכוניות ממכשירים מקבילים. שואבי אבק למשל מייצרים כיום כוח שאיבה גדול בעזרת פחות מחצי מצריכה של שואבי אבק קלאסיים. מייבשי כביסה בשיטת עיבוי יכולים לחסוך 50 אחוז בהוצאות החשמל לעומת מכשירים מקבילים בני עשור ואפילו פחות מזה. נסו להתעניין בכל מוצר חשמלי שאתם קונים לגבי צריכת האנרגיה שלו. כל חיסכון קטן בסוף מצטבר לשקלים רבים בחישוב שנתי!