מעלים הצגה? כל מה שאתם צריכים לדעת!

You are currently viewing מעלים הצגה? כל מה שאתם צריכים לדעת!

אתם עומדים להפיק הצגה? אכן מטרה נעלה, אך מראש יש כמה דברים שאתם צרכים לדעת, עוד לפני שבוחרים את המחזה הרצוי ועוד לפני שבוחרים שחקנים וניצבים, וזאת כי מדובר בעבודה רבה שדורשת השקעה לא קטנה, ועל כן בכדי שהחזרות אכן יתנהלו על מי מנוחות ובכדי שתושג התוצאה הרצויה, מראש רצוי לוודא שהכול עומד במקום, שהגישה המניעה אכן מתאימה ושאתם מודעים למהמורות שמצויות בדרך. במה מדובר? עברו על רשימת הדגשים הבאה:

בחירת ציוד מקצועי

ממש כפי שתמונה זקוקה לתאורה נכונה, ממש כפי שמנה זקוקה לתיבול המתאים, וממש כפי ששיר זקוק לפזמון הנכון, כך גם הצגה זקוקה לאלמנטים משלימים מותאמים, ועל כן מוטב לברר הכול אודות השכרת מיקסרים לפיקוד על מוזיקה ותאורה. לצורך הדוגמה רצוי לדעת שמיקסר מתאים יוביל לצליל הרצוי ולעוצמה המדויקת, אך על מנת לבצע רכישה/השכרה מושכלת, רצוי מראש לבחון כמה כלי נגינה עומדים לחבר במקביל, האם רצויים אפקטים (למשל אפקט ריוורב), האם קיים צורך בהקלטה, עם איזה סוג של רמקולים עובדים (מוגברים או פאסיביים) וכדומה. מסקנה? רק שסך התמונה ברורה אידאלי לבחור את הציוד הרצוי – לא רגע לפני.

תפאורה להצגה

תפקידה של תאורה

לאחר שהרחבנו אודות מיקסרים, גם נרחיב אודות תאורה, ופה נחדד שאין זו תהיה יומרה לומר שהיא השחקן הראשי שמאחורי הקלעים, וזאת כי תאורה נכונה יוצקת אווירה, מעניקה עומק לסיפור, מעניקה נופח רצוי ובאופן כללי היא תומכת ללא מילים בסיפור שמבקשים להגיש לצופה. אי לכך חשוב ביותר למקם את התאורה באופן נכון, לשלוט עליה כראוי, לתזמן את האפקטים, לשלב כראוי מגוון גופי תאורה וכדומה, ועל כן כה מומלץ לקבל ייעוץ מקצועי בנושא.

תלבושת ותפאורה

אין לשכוח שהצגה עוסקת בסוג של אחיזת עיניים, ועל כן חובה להיעזר באביזרים משלימים, קרי תלבושת ותפאורה, שני אלמנטים שמשפיעים רבות על איכות התוצאה – על התחושה שמועברת לצופה. בנקודה זו ראוי לבחון האם התקציב מאפשר להיעזר באנשי מקצוע, או לחלופין מצריך התמודדות עצמית, ופה ליצירתיות ולדמיון יש הרבה מקום.

בלת"מים

בניית זמנים עבור הפקת הצגה היא תמיד מעט טריקית, וככול שיש יותר משתתפים כך המשימה יותר קשה. מדוע? כי ככול שיש יותר משתתפים, כך עשויים לעמוד מול יותר שינויים בתוכניות, ולו כי שחקן אחד התקרר, שני מבקש לטוס, שלישי מצא עבודה חדשה שדורשת יותר שעות וכדומה, ובין היתר לא תמיד אולם החזרות פנוי, או קצב העבודה מתקדם כמתוכנן. לאור הדברים כאשר עומדים להרים הצגה, חשוב לבחון באופן מקצועי כמה זמן ייקחו החזרות, וכאשר עורכים חישוב רצוי להכניס כשבועיים נוספים, בדיוק עבור אותם אירועים בלתי צפויים.

בחירת נושא ההצגה

לבסוף נתחיל מנקודת ההתחלה – לא פעם החזרות עשויות להיות מפרכות ומעייפות, לא פעם השחקנים עשויים להתלונן וכדומה. מכאן שחשוב ביותר לבחור בנושא שמחוברים אליו ברמה האישית ושמאמינים בו, כי אם לא תאמינו במטרה, יהיה הרבה יותר קשה להתמיד בדרך – בהצלחה!