מתי נחשב מבוטח לסיעודי הזכאי לתגמול?

You are currently viewing מתי נחשב מבוטח לסיעודי הזכאי לתגמול?

האם אתם זכאים לגמלת סיעוד מביטוח לאומי, או אולי מחברת ביטוח שבה עשיתם ביטוח רלוונטי לנושא זה? מתי אדם נחשב בכלל לסיעודי ומה זה אומר בפועל? הגדרות אלו והמידע המשלים שמסביבן הם חשובים מאוד כדי למצות את הזכויות המגיעות לכם לפי חוק. הזכויות עצמן מתבטאות במקרים רבים בסיוע ניכר למבוטחים. אז מה חשוב שתדעו על כך באופן מעשי? מתי נחשב מבוטח סיעודי כזכאי לתגמול? איך אפשר לתבוע את הזכאות לתגמול ולמה כדאי להיעזר בעורך דין? במאמר שלפניכם תוכלו לקרוא את כל המידע החשוב שאתם צריכים בנושא.

להתמודד בהצלחה גם עם מצבים מורכבים

מצב סיעודי הוא מצב מיוחד ולא פשוט, אשר מעמיס על אנשים ומשפחות מבחינה כספית, מנטלית, רגשית, בתפקוד היום יומי ועוד. לכן חשוב מאוד להתנהל בנושא זה בצורה מחושבת ושיטתית. אפשר ללמוד על כך דרך מקורות מידע כגון פורטל סיעוד שעליו תקראו כאן בהמשך. מדי פעם גם חשוב להיעזר באנשי מקצוע מהתחום המשפטי, כדי להבטיח שאתם מקבלים מחברת הביטוח סיוע ומקבלים את כל המגיע לכם. סיוע של עורך דין כזה עשוי להיות הוצאה לא מבוטלת, ומצד שני אנשים שלא נעזרים בעורכי דין לא מקבלים את המגיע להם מהביטוח. בדרך כלל מצב סיעודי פירושו שגם אין יכולת להתפרנס, כך שההיבט הכספי הוא קריטי מאוד בהקשר זה.

מתי נחשבים לסיעודיים?

המדינה קבעה שנחשבים לסיעודיים בוודאות בשני מקרים:

  • קושי בביצוע פעולות יום יומיות שגרתיות – כאן מדובר על שורת פעולות שגרתיות, שאם לא מסוגלים לבצע עצמאית 3 מהן לפחות אז ניתנת הגדרה של אדם סיעודי. הפעולות האלו הן ישיבה, שכיבה וקימה, התניידות עצמאית (גם אם זה באמצעות מקל או הליכון), התלבשות והתפשטות, רחצה, אכילה ושתייה ושליטה על סוגרים. הקושי יכול להתבטא בחוסר מסוגלות לבצע את הפעולה באופן מלא או עצמאי. כלומר זה לא דורש למשל חוסר מוחלט של יכולת לקום או לשבת, אלא צמצום ניכר ביכולת הזו
  • תשישות נפש – מצב שבו לא מתפקדים היטב מבחינה נפשית, באופן המתבטא למשל בחוסר התמצאות בנסיבות שבהן האדם נמצא. רואים זאת למשל במצבי דמנציה

פעולות אלה ידועות גם בראשי התיבות ADL או Activities of Daily Living. את יכולת התפקוד בודק המוסד לביטוח לאומי וגם לחברות הביטוח מותר לבדוק זאת.

 

 

איך אפשר לתבוע את הזכאות לתגמול?

כדי לתבוע זכאות לתגמול, צריך לפני הכול לברר אם זכאים לתגמול וממי. ביטוח לאומי הוא גוף מרכזי בנושא זה, אך עשויים להיות לכם גם ביטוחים פרטיים ולפעמים יש אפילו כפילויות ביטוחים. הצעד הראשון שצריך לנקוט הוא לבדוק היכן אתם מבוטחים בביטוח המכסה מצב כזה ואז להתעמק בתנאי הפוליסה.

למה כדאי להיעזר בעורך דין?

חברות ביטוח לפעמים עלולות להערים קשיים על אנשים הדורשים לתבוע את זכויותיהם. יש להן חוקרים העוסקים בכך ולא מעט "אותיות קטנות" בפוליסות הביטוח עצמן. האדם הממוצע המוצא עצמו במצב סיעודי עלול שלא להתמצא בביטוח וגם לא בעולם המשפט, ולכן מומלץ וחשוב לפנות לעורך דין המתמחה בכך. בעזרת איש מקצוע מנוסה תוכלו לקדם את התהליך מול חברת הביטוח, והוא יפעל לטובתכם ועבורכם בלבד.

פורטל סיעו"ד

פורטל סיעו"ד הוא אתר שימושי בנושאי זכאות לסיוע, אשר מאחוריו עומדים עורכי דין לסיעוד. באתר תמצאו מידע על היבטים שונים של נושא הסיעוד, בייחוד מההיבט המשפטי שלו, ותוכלו גם לפנות דרכו למומחי האתר ולהסתייע בניסיונם ובשירותיהם המקצועיים.

לסיכום

בכל מקרה שבו אדם מגיע למצב סיעודי, חשוב ומומלץ להתעמק בזכויות המגיעות לו ממקורות שונים ולהבטיח שמקבלים את מלוא התגמול המגיע לכם באמצעות הסתייעות במומחים ובאנשי מקצוע.