התקרחות גברית: מה הגורמים לתופעה וכיצד אפשר לטפל בה?

You are currently viewing התקרחות גברית: מה הגורמים לתופעה וכיצד אפשר לטפל בה?

רוב הגברים יחוו בשלב כזה או אחר התקרחות באזור בקרקפת. מדובר בתופעה נפוצה ורחבה, אך היא יכולה לגרום לירידה בביטחון העצמי ובדימוי העצמי. מה הגורמים להתקרחות גברית, וכיצד ניתן לטפל בתופעה? כל התשובות ומידע נוסף במאמר שלפניכם.

מהי התקרחות גברית?

התקרחות גברית מתרחשת בשל רגישות להורמון בשם דיהידרו-טסטוסטרון (DHT) באזורים מסוימים בקרקפת. ההורמון הזה משפיע של זקיקי השיער באזורי ההתקרחות, כך שהם יוצרים שערות יותר דקיקות עד להיעלמותן המוחלטת. חשוב לציין כי הזקיקים עדיין חיים, אך לא פעילים.

הגורמים להתקרחות גברית

יש מספר גורמים שעשויים להוביל להתקרחות בקרב גברים:

  • גנטיקה והיסטוריה משפחתית – הגורם התורשתי עשוי להוביל להידלדלות השיער ואף להתקרחות.
  • סיבות בריאותיות והורמונאליות – טיפולים כימותרפיים, תת פעילות של בלוטת התריס, מחסור בוויטמינים או נטילת תרופות מסוימות עלולים לפגוע במחזורי ההתחדשות של השערה ולגרום להתקרחות. גם גיל מבוגר עלול להביא לחוסר איזון הורמונלי הפוגע בפעילות התקינה של זקיקי השערה.
  • טראומה נפשית – תחושות של לחץ וחרדה מתמשכות פוגעות בזקיקי השערה ומאיצות תהליכי התקרחות, כמו שירות צבאי מלחיץ או חרדה לקראת תקופת מבחנים, אשר גורמים ללחץ נפשי גבוה.

דרכי הטיפול בהתקרחות גברית

הבדיקה שיכולה לאבחן את המקור לבעיית ההתקרחות הינה סריקת מערכות הגוף בטכנולוגיה מתקדמת, בדומה ל-MRI. אם הסיבה הפיכה אפשר לעצור את התהליך, למשל לטפל באנמיה, בבלוטת התריס או לגשת לטיפול להתמודדות עם מצבי דחק. מנגד, אם הסיבה להתקרחות היא גנטית, יש צורך בטיפול מיוחד להתקרחות:

תרופות המונעות יצירה של ההורמון DHT

ישנן תרופות מרשם כמו פרופסיה אשר מונעות את הייצור של ההורמון בקרקפת באמצעות חסימת האנזים שמייצר אותו. נטילת התרופה מונעת נשירת שיער נוספת, אך הפסקת השימוש תחזיר את נשירת השיער תוך מספר חודשים.

 

 

השתלת שיער

טיפול הנעשה בהרדמה מקומית ובמסגרתו מעבירים זקיקי שיער בעלי תכונות חזקות מהחלק האחורי של הקרקפת אל אזורי ההתקרחות שרוצים למלא. בחודשים הראשונים לאחר ההשתלה עשויה להיות נשירה של השיער המושתל, אך השורשים והזקיקים עדיין נשארים במקומם. לאחר כשלושה חודשים ממועד ההשתלה השיער מתחיל לצמוח במקומו החדש. היום אפשר לבצע השתלת שיער לא רק בארץ, אלא גם במקומות שונים בעולם כמו קפריסין וטורקיה. מידע על השתלת שיער בטורקיה תוכלו לקבל מאתר חיבורים או דרך הרופא המטפל.

השתלת שיער בסיוע רובוט

שיטה הפועלת על בסיס אותו עיקרון הדומה להשתלת שיער ידנית, אך הייחוד שלה הינו בבחירת הזקיקים על ידי מערכת ממוחשבת המזהה את הזקיקים הבריאים ומוציאה אותם בשלמותם תוך פגיעה מינימלית בעור הקרקפת. השתלת הזקיקים עצמם מתבצעת בשילוב של עבודה ידנית וממוחשבת.

טיפול במסרק לייזר / מסרק יונים של אבץ

קיימים מכשירים אשר עושים שימוש בקרן לייזר ברמה נמוכה, ופועלים על ידי הגברה של זרימת הדם לקרקפת לצורך האטת תהליך הנשירה. טיפול בעזרת מסרק יונים מעורר את זקיקי השיער וגורם להתעבות השיער הקיים.

לסיכום

התקרחות גברית נגרמת בשל היחלשות זקיקי השיער עקב גנטיקה, חשיפה לסטרס ממושך או סיבות בריאותיות כמו אנמיה או תת פעילות של בלוטת התריס. אפשר לטפל בהתקרחות בעזרת תרופות, השתלת שיער ידנית או בעזרת רובוט וכן טיפולי לייזר המגבירים את זרימת הדם לקרקפת ומאטים את תהליך הנשירה. התקרחות גברית היא אינה תופעה שצריך להתבייש בה, ובעזרת האבחון והטיפול המתאימים ניתן להתגבר עליה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.