נלחמים בחיידק: איך מתמודדים עם הליקובקטר פילורי?

You are currently viewing נלחמים בחיידק: איך מתמודדים עם הליקובקטר פילורי?

הליקובקטר פילורי לא מפורסם כמו וירוס הצטננות או שפעת. הליקובקטר פילורי (באנגלית: Helicobacter pylori) הוא סוג של חיידק הנמצא בדרך כלל בקיבת האדם. אורגניזם מיקרוסקופי זה היה נושא למחקר רפואי נרחב והוא ידוע בקשר שלו לבעיות עיכול שונות, בעיקר גסטריטיס וכיבים פפטיים, ובמקרים נדירים, סרטן הקיבה. במאמר זה, נתעמק בעולם של הליקובקטר פילורי, נבחן את הסיבות, התסמינים ואפשרויות הטיפול העדכניות ביותר הזמינות עבור אלה שסובלים ממנו.

הליקובקטר פילורי: סקירה כללית

הליקובקטר פילורי (שם מדעי: Helicobacter pylori) הוא חיידק בקיבה והוא בצורת ספירלה. צורתו הייחודית והאנזימים שהוא מפריש מאפשרים לו להתחפר ברירית הקיבה ובכך לברוח מהסביבה החומצית שלה. ברגע שהוא מתיישב היטב, הוא יכול לגרום לכיבים ואפילו להוביל לסרטן הקיבה אצל אנשים מסוימים.

אופן ההדבקה

דרכי ההדבקה של הליקובקטר פילורי עדיין לא לגמרי מובנים. עם זאת, הוצעו מספר אפשרויות:

 • מאדם לאדם: חיידק זה יכול להתפשט באמצעות מגע ישיר עם הפרשות של אדם חולה שככל הנראה לא שטף ידיים בצורה נאותה.
 • מזון ומים מזוהמים: צריכת מזון או מים שזוהמו בהליקובקטר פילורי עלולה להוביל לזיהום.
 • תנאים סניטריים לא נאותים: מגורים במקומות צפופים עם תנאי תברואה לקויים עלולים להגדיל את הסיכוי להידבק.

ללא קשר לשיטת ההעברה, ברגע שהחיידק נכנס לגוף ומאכלס את הקיבה, הוא יכול לחיות שם במשך שנים או אפילו חיים שלמים אם לא מטפלים בו.

 

ביטויים קליניים

עבור רוב האנשים, הליקובקטר פילורי אינו מוביל לתסמינים כלשהם. הם יכולים לשאת את החיידקים בקיבתם ללא כל השפעות שליליות. עם זאת, בתת-קבוצה משמעותית של האוכלוסייה, עלולות להתעורר הבעיות הבאות:

 • גסטריטיס: זוהי דלקת של רירית הקיבה. אומנם יכולות להיות סיבות רבות לדלקת בקיבה, אך הליקובקטר פילורי הוא הגורם העיקרי.
 • כיבי קיבה: מדובר בפצעים כואבים הנוצרים ברירית הקיבה או בחלק העליון של המעי הדק. הם מתרחשים כאשר חומצת הקיבה פוגעת ברירית מערכת העיכול, תהליך שהחיידק יכול להחמיר.
 • כיבים בתריסריון: בדומה לכיבי קיבה, מדובר בפצעים הנוצרים בחלק העליון של המעי הדק.
 • סרטן הקיבה: זיהום ארוך טווח בשל הליקובקטר פילורי נקשר לסיכון מוגבר לסרטן הקיבה, במיוחד באוכלוסיות שבהן סרטן זה נפוץ.

אבחון וגילוי

גילוי הליקובקטר פילורי יכול להיעשות במספר שיטות:

 • בדיקות דם: בדיקות אלו בודקות נוכחות של נוגדנים של הליקובקטר פילורי. עם זאת, שיטה זו עשויה שלא להבדיל בין זיהום קיים לזיהום עבר.
 • בדיקות צואה: בדיקת דגימה של הצואה יכולה להראות זיהום פעיל של החיידק.
 • בדיקות נשימה: לאחר בליעת חומר מיוחד, אם יש חיידק הליקובקטר פילורי, החולים ינשפו לבדיקת נוכחות של פחמן דו חמצני שניתן לזהות בבדיקת נשימה.
 • אנדוסקופיה: זוהי שיטה פולשנית יותר שבה צינור עם מצלמה מוכנס במורד הגרון כדי להסתכל ישירות על רירית הקיבה. ניתן לקחת ביופסיות לבדיקת נוכחות של החיידק.

הטיפול בחיידק

הטיפול בהליקובקטר פילורי כולל בדרך כלל שילוב של תרופות כדי להבטיח חיסול מוחלט של החיידק:

 • אנטיביוטיקה: ניתן לתת שתי אנטיביוטיקות או יותר בבת אחת כדי למנוע מהחיידקים לפתח עמידות.
 • מעכבי משאבת פרוטונים: אלה מפחיתים את חומציות הקיבה, ויוצרים סביבה שבה האנטיביוטיקה יכולה לתפקד בצורה יעילה יותר.

בדרך כלל, משך הטיפול הוא 10-14 ימים. חשוב להשלים את הטיפול המלא, גם אם התסמינים נחלשים, כדי להבטיח חיסול מוחלט של החיידק.

לסיכום

להליקובקטר פילורי, חיידק שלעיתים קרובות שקט ובלתי נראה, יש פוטנציאל לגרום לנו לנזקים רבים, החל מגרימת דלקת פשוטה ועד למצבים חמורים יותר כמו סרטן הקיבה. אי אפשר להפריז בחשיבות הבנת החיידק הזה, ולמעשה כל הישויות המיקרוסקופיות האלה. זוהי תזכורת לאופן שבו אפילו לאורגניזמים הקטנים ביותר יכולות להיות השפעות עצומות על בריאותנו. בדיקות רפואיות סדירות, היגיינה ומחויבות להשלמת הטיפול שניתן יכולים לסייע להבטיח שלא ניפול קורבן לתופעות הלוואי שלו.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.