האזורים בישראל שחייבים לטפל בהם 

You are currently viewing האזורים בישראל שחייבים לטפל בהם 

 

יש לנו מדינה באמת נהדרת, אך למרות שהיא קטנה, עדיין יש בה לא מעט אזורים שמצריכים טיפול משמעותי, וכל עוד מזהים את הבעיות ומעלים אותן לסדר היום, הרי שניתן להיות מרוצים שאנו גרים במדינה שבה אכפת לאנשים, ועל כן לצד מגוון יעדים שעוד זקוקים לטיפול, גם ניתן להאיר באור חיובי מגוון הישגים, וכאן נציין לטובה את נחל הקישון שכבר ממזמן אינו מהווה תעלה רעילה בעלת ריחות עזים, את חופי עכו המרהיבים אשר נוקו מפסולת, את הר הפסולת חירייה שעתה מציע מסלולי טיולים וכדומה.

 

טיפול מטעם העמותה

לצד תכניות עירייה וממשלה, גם טוב לדעת שקיימים ארגונים ועמותות אשר הציבו לעצמם למטרה לטפל במגוון אזורים בארץ, כך שסך המשימה מקבלת תגבורת ממגוון יעדים. כך למשל נציין לטובה את עמותת איילים בראשות מתן דהן, עמותה שפועלת לאורך שנים מתוך חלום להפריח את הנגב והגליל, לצד התיישבות ומעורבות חברתית, ואכן לכל אורך שנות הפעילות החבר'ה של העמותה מאתרים יעדים שדורשים טיפול ומרימים פרויקטים נהדרים. כך למשל חברי העמותה שיקמו את יער בארי שספג גלי שריפות בשנים האחרונות, בקריית שמונה הם שיפצו את בית הספר יצחק, בלוד הם זיהו צורך להקים תיאטרון (ואכן עמדו במשימה), בשדרות הם חברו לחברת עמיגור וביחד שיפצו מבני דיור ציבוריים ועוד.

 

מחזור

אחת הבעיות שעומדות על הפרק אומנם אינה מיוחסת ליעד ספציפי, אך היא כן כלל מדינית, ופה נדון על בעיית המחזור. אנשים בממשלה הבינו עד כמה הנושא קריטי ועל כן פיתחו תוכנית חומש, כזו שמגדירה כיצד ראוי לטפל בפסולת, מהם אתרים ייעודיים לקליטת פסולת בניין וכדומה. כיצד המדינה עוד פועלת לטובת המטרה? לצד פרסום והשקעה מרובה בהסברה, גם נעשה שימוש בתמריצים כלכליים, כגון היטל הטמנה שכבר נכנס לתוקף (ההיטל מייקר את הליך העברת הפסולת ליעדי הטמנה ובכך תומך בפעולת המחזור).

אכלוס הגולן

מצד אחד רבים מהאנשים חולמים על בית צמוד קרקע לצד גינה גדולה ובאותה נשימה אנשים רבים אינם ממהרים לעזוב את הנוחות של המרכז, ועל כן חשוב ביותר לטפל באפיקי התעסוקה שחסרים בקצוות המדינה. כך למשל אם רק היו יותר מוקדי עבודה ברמת הגולן, יותר אנשים היו זוכים להגשים את החלום. מצד שני, בשנים האחרונות ניתן לראות שיפור בתחום – מורגשת יותר תמיכה בפן התיירותי, אזור התעשייה בקצרין מתחיל להתפתח וגם אט אט נפתחים ישובים חדשים, משמע אכלוס אזור רמת הגולן תופס תאוצה, וכהוכחה ראוי להכיר את היישוב החדש "רמת טראמפ" שקם על שרידי הישוב "ברוכים". עם זאת, עדיין לא הגיעו התקציבים הנחוצים, כך שכיום לצד שלט בכניסה שמצהיר על כוונה, לא נעשה הרבה מעבר.

 

בחינת הקצוות

כפי שציינו בקצוות הכול מעט יותר מאתגר, אך בו זמנית גם ידוע שבקצוות ניתן למצוא יותר ופה ראוי לבחון את ההבדל שבין רמת חיים לאיכות חיים, ועל כן לצד העובדה שבדרום ובצפון נמצא איכות חיים יחסית גבוהה, רמת החיים עדיין בעייתית ולו מבחינת הטיפול הרפואי, ועל כן יש צורך מהותי לשפר את מצב התורים, את העומס שבבתי החולים, את איכות אנשי הרפואה, הרחבת אפשרויות הלידה (במרכז מצויים מרכזים ללידה טבעית) ובאופן כללי רצוי לפתוח מוקדי רפואה נוספים, כך שלא יתעורר הצורך להגיע למרכז עבור כל בעיה רפואית.

 

אחריות אישית

לאור הדברים לא חסרים יעדים שמצריכים טיפול והסיטואציות שהועלו היוו רק נגיעה. עם זאת, תמיד יהיה מה לתקן ועל כן כל עוד יש אנשים שפועלים עבור כך, הרי שאנחנו במקום טוב, ופה כל אדם צריך לשאול את עצמו היכן הוא יכול לתרום, מבלי להשאיר את כל העומס בידי המדינה.