שבוע הספר – 8 ספרים שאתם חייבים לקרוא

You are currently viewing שבוע הספר – 8 ספרים שאתם חייבים לקרוא

 

כל חובב ספרים יודע לאיזה ז'אנר הוא יותר מתחבר, מכיר אלו סופרים יותר מוערכים מבחינתו ובכול פעם שהוא עומד לסיים ספר, הוא מתחיל לחפש אחר הספר הבא, פשוט כי הוא אוהב לדעת שתמיד ישנו ספר שמחכה בתור. עם זאת, לצד האהבה של אנשים לקרוא ספרים מז'אנר מסוים, הרבה פעמים שווה להיות פתוחים להמלצות של אחרים, ובמיוחד כאשר מדובר בספרי מופת, וזאת כי מדברים בהם על נושאים חשובים ושכתובים היטב. מכאן שרגע לקראת שבוע הספר, אתם מוזמנים לעבור על שמונה המלצות מעניינות:

קשורה בנפשו – לבנות גשרים

"קשורה בנפשו" מאת ליאור אנגלמן הנו ספר שאינו רק נעים לקרוא, אלא גם ספר שחשוב לקרוא, וזאת כי הוא בא לנתץ חומות ובמקומם לבנות גשרים, גשרים בין אנשים שמגיעים מקצוות שונים. לכאורה מדובר בסיפור קטן, סיפור על משפחה חילונית מת"א שכמו כל משפחה חווה התלבטויות וקשיים ובין היתר מתנגדת נחרצות לכיבוש. במקביל אליה, מתנהלת משפחה שחיה מעבר לקו הירוק ומהווה עמוד תווך בקהילה. את שתי המשפחות המרוחקות גיאוגרפית ותפישתית מחבר מאורע, כזה שבכוחו לטשטש גבולות עמוקים. רומן זה מלא בתקווה ומתמקד בערכי האהבה – אלו שמאחדים ומכילים

הנסיך הקטן – לילד שבך

כולם מכירים את "הנסיך הקטן" , אך לצד הדמויות המוכרות ושלל הציטוטים האהובים, לא באמת כולם אחזו בספר וקראו אותו מן ההתחלה ועד הסוף, ועל כן אם טרם קראתם את אחד מהספרים היותר מוערכים, הגיע הזמן ליישר קו, ולו על מנת שילדיכם יכירו בו גם. ספר זה מעביר שלל רעיונות פילוסופים אשר מועברים באמצעות תפישת עולמו של ילד ובמקביל דרך תפישת עולמו של מבוגר, כאשר חלק מהקסם של הספר טמון בעובדה שעם הגיל הוא מגלה לקורא נדבכים נוספים.

 

אנה קארנינה – אחד הרומנים הטובים שנכתבו

אנה קארנינה מאת טולסטוי הנו אחד מהרומנים היותר טובים שנכתבו. הספר מתאר שני סיפורי אהבה שונים בתכלית ובאותה נשימה הוא פורש הצצה לשתי חברות מנוגדות: טרקלינים זוהרים במוסקבה אל מול כפרים שכוחי אל ברוסיה הצארית.

שרה אהרונסון – ספרים חשובים

הספר שרה אהרנסון הנו הראשון שיצא בסדרת ה"ישראליות", סדרת ספרים שמציגה את ההיסטוריה הנשית. מדובר בספר ילדים מחודש שמהווה חלופה לספר "שרה גיבורת נילי". למרות אורכו הקצר, הוא מצליח להעביר לא מעט ידע אודות התקופה – בה הטורקים שלטו בארץ, חיי היום יום היו קשים וגיבורים מעוררי השראה פעלו לטובת הכלל.

1984 – נבואה שמגשימה את עצמה

1984 הנו רומן שמתרחש בשנות ה80 של המאה ה20 לצד שלטון טוטליטרי קיצוני, כך שאפילו קיימת "משטרת מחשבות" והייאוש שורר אצל כולם, בעוד ש"האח הגדול" יודע כל פרט. ספר זה חזה את העתיד באופן מעניין ומטריד, במיוחד כיום כאשר שיחות מוקלטות, מערכות חכמות מנבאות דרישות אישיות וכדומה.

הזר – פילוסופיה לנשמה

הספר הזר (מאת אלבר קאמי) מציג סיטואציה מופרכת, בה אדם מוצא להורג בשל סיבה לכאורה מינורית – לא בכה בהלוויית אמו. הספר עוסק במערכת היחסים המורכבת שבין האדם לחברה וברגעיות החולפת של החיים עצמם. הוא מוביל להזדהות ולהצפת שאלות אישיות לגבי מהות הקיום.

אבא ארך רגליים – ספר על תום ועל תקווה

אחד הספרים היותר אהובים בכול הזמנים, הן בעיני ילדים והן בעיני מבוגרים. הספר עוסק בנערה יתומה שנשלחת לקולג' בזכות תרומתו של נדבן מסתורי, ובתמורה היא מתבקשת לכתוב לו מכתבים ושזהותו תישמר בסוד.

פשר החלומות – ספר שפונה לתת מודע

ספר שמבוסס על רשימות של רגשות אישיים (מאת הפסיכואנליטיקן זיגמונד פרויד) ועל שלל חלומות של מטופלים. כל אלו ביחד מוציאים למסע אחר הלא מודע ומובילים להבנה לגבי מסרים סמויים שהחלומות מעבירים.

 

*אלו שמונת הספרים שבחרנו להציג, אך קיימים רבים נוספים. כל אחד צריך לבנות רשימת ספרים מובילה משלו, ופעם בתקופה לעיין בה מחדש – להבין את הפוטנציאל והכוח שהיא מכילה.