ZEPO
הפוך לדף הבית הוסף למועדפים בניית אתרים פרסום באתר
חדשות רכילות תרבות כלכלה וצרכנות אופנה משלוחים בחיפה משפט חינוך וחברה
רוחניות יחסים דעה מקומית בילוי ופנאי ספורט יהדות רכב בריאות
חיפה קריות נדלן משלוחים בקריות שלחו מאמר עסקים בחיפה עסקים בקריות האימייל האדום
ראשי מגזין שימושון קישורים אטרקציות חירום דרושים

יום רביעי
18 באוקטובר, 2017
הודעה על פטירתו של שמעון בן עמי
בצער רב אנו נאלצים להודיע על מותו הפתאומי של הבעלים ועורך הא...
חדש!!!!מרינדו - מתחם G יקנעם קצבייה, מעדנייה, מסעדה
רשת ''מרינדו-הבשר מהגולן'', פתחה להרצה סניף שישי- קצבייה, מע...
דני דנון חוגג בת מצווה לביתו - טלי וענאן שמשום מגיעים לברך
בשבוע שחלף חגג דני דנון בת מצווה לביתו הילה באולם אווניו. מ...
  כתבה פנים
ראשי > מגזין > רכילות
שבוע מתחת לביתו של כחלון בחיפה עומד מאהל מחאה
שבוע מתחת לביתו של כחלון: מאהל מחאה נגד אישור התוכנית להרחבת בז''ן בחיפה
מאת: שמעון בן עמי
מזה שבוע אנחנו - משפחות, תושבי חיפה, פעילים חברתיים וארגוני הסביבה, מקיימים מאהל מחאה בסמוך לביתו של השר משה כחלון ברחוב הירקון בחיפה. אנו דורשים מכחלון לבטל את האישור שניתן להרחבת בז"ן (בתי הזיקוק בחיפה) ולצאת כנגד התכנית השערורייתית שמעמידה בסכנה את בריאותם של קרוב למיליון תושבי המטרופולין.

כחלון, שר האוצר, הוא הכתובת שלנו ושל תושבי מפרץ חיפה משום שהוא השר הממונה על מנהל התכנון, על המועצה הארצית לתכנון ובנייה שאף היו"ר שלה, מר אביגדור יצחקי, הוא מינוי של השר כחלון- זו החליטה לפני כחודש וחצי, בדיון חטף, לאשר את תכניות ההרחבה של התעשייה המזהמת בישראל, על אף התחייבויות קודמות שתוכנית מסכנת שכזו לא תצא לפועל. תחת חותמתו של כחלון עברה התכנית להרחבת בתי הזיקוק.

רק לפני שבועיים מתחם בז"ן דורג שוב על ידי המשרד להגנת הסביבה כמפעל המזהם בישראל. אין כל סיבה שבמסגרת התכנית הנוכחית (תכנית הסדרה סטטוטורית) יינתנו אישורים להקמת מתקני ייצור וזיקוק חדשים בתחומו. המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה הרחבה של 44 דונם של מתחם בז"ן מבלי לדרוש התחייבות לפירוט מדויק בדבר טיבם ואופיים של המתקנים שייבנו. מאז אישור התוכנית (לפני חודש וחצי) ועד היום התקיימה סדרה של משמרות מחאה של תושבי העיר מדי מוצאי שבת מול ביתו של השר כחלון.

עם חלוף הזמן והמשך התעלמותו של השר מאיתנו, גברה ההבנה כי עלינו להחריף את המאבק אם ברצוננו להגיע לתוצאה שתוריד מהפרק את הסכנה המתמשכת לבריאותנו ובריאות ילדנו ולאוויר שאנו נושמים מדי יום. לכן הוקם מאהל מחאה בו משפחות מעבירות את הלילה עם ילדיהן עד שנזכה ליחס הראוי לנו, לטיפול הולם במחדל שמלווה אותנו עשרות שנים, בשיתוף ובשקיפות בתהליך קבלת ההחלטות ובגניזה של כל תוכנית להרחבת המפעל המזהם שמאיים לכלותנו. מצד כחלון אין קול ואין עונה, מלבד ששניים מעוזריו שפקדו את המאהל ביום חמישי האחרון אך מאז לא התבשרנו על שינוי כלשהו במדיניותו. מנגד, מצד שכניו, תושבי חיפה וכל מי שמזדמן למקום אנחנו זוכים לתמיכה במלוא מובן המילה והתגייסות למאבק: עוברי אורח עוצרים להתעניין. שכנים מביאים אוכל ומזמינים אליהם הביתה להתרעננות ומעט הפוגה מהחום בחוץ. אנחנו נישאר מול ביתו של השר עד שיגלה מנהיגות וימשוך את האישור להרחבת בז"ן.

בשבוע הבא תוגש לבג"צ עתירתם של ארגוני הסביבה- מגמה ירוקה, אדם טבע ודין והקואליציה לבריאות הציבור כנגד ההרחבה, במקביל אליה תוגש גם עתירת הרשויות המקומיות במפרץ חיפה מדובר בשיתוף פעולה בין רשויות שכמוהו טרם נראה. אנחנו קוראים לשר כחלון להתעשת ולעצור את הרחבת בז"ן.

רוית שטוסל, חברה בקואליציה לבריאות הציבור שעברה לגור במאהל: "תכנית הרחבת בז"ן הגיעה לפתחו של משה כחלון, פעם דרך המשרד להגנת הסביבה (משרד עליו ויתר עם התפטרותו של אבי גבאי) ופעם דרך מנהל התכנון (כאשר סמכויות התכנון הועברו למשרד האוצר). בשני הכובעים ויתר על חיפה ועל המפרץ. הפעם האחרונה הייתה כשאישר את תכנית הרחבת בז"ן והסכים לבניית מתקני ייצור וזיקוק חדשים שלא על דרך המלך וללא יכולת השגה של הציבור.הגיע הזמן שיעשה את הדבר הנכון ויפעל לצמצום התעשייה המזהמת במפרץ חיפה ולא להרחבתה."

עליזה ברקן, מקריית חיים, סבתא לנכדים ופעילה סביבתית שהצטרפה למאהל: "אנחנו חיים בצלו של "הר געש" העומד בפני התפרצות. על משה כחלון לדאוג לתושבים כאילו היו בני משפחתו מפני הזיהום שיגבר כתוצאה מההרחבה של התעשייה המזהמת ביותר בישראל".

ליהי שחר ברמן, דוקטורנטית בטכניון, אמא לשניים, פעילה בארגון "מגמה ירוקה", שהגיעה למאהל עם פתיחתו יחד עם משפחתה (בעלה וילדיה בני החמש והשנתיים): "לא כך תיארתי לעצמי שאבלה את חופשת הקיץ, אבל כחלון לא מותיר לי ברירה כשהוא ממשיך לשבת במגדל השן שלו, מתחמק מאחריותו על הרחבת בתי הזיקוק, ואנחנו כאן, 24/7, יושבים תחת המרפסת שלו עד שימנע פגיעה נוספת בבריאות של מאות אלפי משפחות ויעצור את הרחבת בז"ן".

מור גלבוע, מנכ"ל "מגמה ירוקה": "לא ייתכן שלאחר כארבע שנות מאבק נגד תכניות ההרחבה של בתי הזיקוק, ממשלת ישראל והשר כחלון, הממונה על מנהל התכנון במדינה, ייכנעו ללחצי משפחת עופר ו"החברה לישראל" ויתנו אור ירוק להרחבה של המפעל הכי מזהם במדינה לפי דוחות המשרד להגנת הסביבה. 6 כתבי אישום תלויים נגד בתי הזיקוק בגין חריגות חמורות בפליטות מזהמים ולפי הערכות מומחים קרוב ל 50٪ מהנפט המזוקק בישראל, מיוצא לחו"ל".

בימים החמים ביותר בשנה, מוותרים התושבים הנאבקים על מיטתם הנעימה והמזגן המפנק וקוראים לכחלון לעצור את אבסורד הזיהום החיפאי בו משפחת עופר ממשיכה לגרוף את רווחיה על חשבון חייהם של תושבים וילדים שנפגעים מהזיהום החמור שמשתולל, כבר שנים ארוכות, באזור. דרישת התושבים היא חד משמעית ובלתי מתפשרת: לא להרחבת בתי הזיקוק! כן לצמצום התעשייה המזהמת במפרץ וכן לצמצום התחלואה העודפת בסרטן ובאסטמה. לא לסיכון הבריאותי אליו חשופים כמיליון תושבי ותושבות מטרופולין חיפה וכן לאוויר נקי ולעתיד טוב יותר לתושבים שרוצים להמשיך לחיות בחיפה ובקריות ללא הזיהום והתחלואה שפוגעים ללא הרף בחייהם ובריאותם. עתיד האזור כולו מונח כיום בידיו של השר כחלון משום שרק לו יש את היכולת להטיל וטו על התכנית להרחבת בתי הזיקוק ולהתחיל במלאכת שיקום המפרץ.
 
18/7/2017, 19:02
גירסה להדפסה שלח לחבר
תגובות
  תגובות >הוסף תגובה
 
 
אינדקס עסקים
מסעדות ומשלוחים מסעדות ומשלוחים
עסקים בחיפה והקריות עסקים בחיפה והקריות
רפואה וטיפוח רפואה וטיפוח
נותני שירות נותני שירות
אירועים בחיפה והקריות אירועים בחיפה והקריות
רכב רכב
חינוך וחברה חינוך וחברה
תרבות פנאי ובילוי תרבות פנאי ובילוי
נסיעות נסיעות
כניסה לבעלי עסקים כניסה לבעלי עסקים
איה אנגל מונתה למנהלת רשת המתנ''סים בנשר
37.00%
ברחוב חנה סנש בחיפה צעיר כבן 20 רוכב אופנוע נפצע קשה מפגיעת מכונית
13.17%
צעיר כבן 28 רוכב אופנוע פצע בינוני לאחר שהתנגש ברכב חונה בחיפה.
11.17%
דף הבית | מגזין חיפה קריות | שימושון חיפה קריות | קישורים חיפה קריות | אינדקס חיפה קריות | אטרקציות חיפה קריות | חירום חיפה קריות | לוח חיפה קריות
אירועים - חיפה, קריות | ידיעות חיפה | חדשות הקריות | עיצוב חופות | הובלות לכל הארץ | רהיטי עץ פטל | רהיטי עץ חיים | ריהוט ועץ | פרסם באתר | בעלי עסקים | אודות | תנאי שימוש | כתבו אלינו | שלח לחבר
מתנות | עיצוב ארועים
- פיתוח אתרים -