מהאקדמיה לריפוי באמצעות האמנות
 
סיפורה האישי של ד''ר אירית קדם ממושב מעלה גמלא שמציגה את יצירותיה לראשונה בגלריית ''הבית'' לחולי טרשת נפוצה בזיכרון יעקב, הוא סיפור של אומץ ונחישות.
מאת: מירית מוזס
 
ד"ר אירית קדם בת 59, ילידת גבעתיים שמתגוררת כיום במושב מעלה גמלא שברמת הגולן, הנה אשת חקלאי ואם לשלושה. אירית בוגרת החוגים לספרות כללית ולתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, הייתה בעברה, אשת חינוך, דרמה תרפיסטית, בימאית, מנחת קבוצות ומרצה לתיאטרון, חינוך ופסיכולוגיה, עד שלפני כעשור, חלתה במחלת טרשת נדירה (טרשת רקמות החיבור) ומצאה את עצמה נוטשת את העולם האקדמי לטובת עולם האמנות הרב-תחומית.

המחלה שפקדה את אירית, טרשת רקמות החיבור (סקלרודרמה רב מערכתית מפושטת) היא מחלה אוטואימונית, שסובלת ממנה עשירית האחוז מאוכלוסיית העולם, ועל כן נחשבת מחלה יתומה ונדירה. לעת עתה היא חשוכת מרפא, והטיפול בה הוא בעיקר באמצעות חומר תוך ורידי הניתן בעירוי, שתפקידו להרחיב את כלי הדם ולאפשר לדם להגיע ביתר קלות לאזורים ה"מטורשים".

לאחר שחלתה נאלצה אירית לנטוש את הקריירה האקדמית והבימתית כתוצאה מפגיעה בקולה וממוגבלויות נוספות, ופנייתה לתחום האמנותי הניבה כתיבה של מספר ספרים ועשרות ציורים. את ציורי הכריכה של הספרים מציירת אירית בעצמה. בשיריה באים לידי ביטוי חיים עם מחלה קשה אתה היא מתמודדת, מחלת סקלרודרמה (טרשת רקמת החיבור). קיימת בשירים התשוקה לחיים, היכולת למצוא את היופי שבהם גם כשכואב בגוף ובנפש. השירים אינם גורמים לתחושת רחמים. הם כתובים בחשיפה אמיצה, ישירה וכנה אך בעדינות שנוגעת עמוק ברכות , פעמים מתובלים בהומור וגדושים באהבת החיים והוקרת תודה לטוב שבהם.

שלושת ספריה של אירית מופיעים בתערוכת אמנים חולי טרשת נפוצה שמתקיימת בזיכרון יעקב בימים אלו : ספרה הראשון "דרמת אמצע החיים מסע שלו, משא שלה" (2008, הוצ' ספרא ואסף מחזות, אוני' תל אביב) העוסק בהבדלים במשבר אמצע החיים בין אישה לגבר ובאופני ייצוגיו בדרמה המערבית, נכתב בטרם חלתה. לאחר ההתאוששות מ"הלם המחלה" החלה בכתיבת רומן בשם: "חמישים חמישים, הסיפור מים אל ים", שעוסק בגיבורה חולה, שמגיעה לפגישת מחזור ייחודית בהגיעה לגיל 50 (טיול מים אל ים של בני שכבתה מתנועת הצופים), ובעקבותיה מוצאת תרופה אלטרנטיבית למחלתה, הקשורה גם בכתיבה עצמה. הרומן מחפש בימים אלה "בית", שיוציאו לאור.

במקביל החלה להוציא לאור ספרי שירים: "דייט עם מלאך" (בהוצ' ספרי 'עיתון 77', 2016) הוא ספר שיריה הראשון, הכולל בתוכו גם שירים בנושא ההתמודדות עם המחלה, בתוכם "דייט עם מלאך", המתאר מפגש עם מלאך המוות והבסתו ו-"חדר מצב" ספר שירים שני, שיצא בימים אלה בהוצ' ספרי 'עיתון 77', ובו השיר: "מבריאה כרונית" ושירים נוספים המביטים למחלה בעיניים על דרך ההומור והכאב.מלבד כתיבה אירית מקדישה את זמנה גם לציור ואיור, וכעת היא עומדת לפרסם ספר ילדים ראשון בשם "מעשה בחיפשושית שאיבדה ומצאה את כל הנקודות" בהוצ' "סער", העוסק בהתמודדות של ילדה דחויה עם חרם והתעללות, אותו כתבה וגם איירה.

כל עבודותיה של ד"ר אירית קדם מוצגות בימים אלו בגלריית "הבית" שהקימה עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה" במדרחוב זיכרון יעקב אשר מציגה לקהל הרחב מגוון יצירות אומנות של חולי טרשת נפוצה בתחומים מגוונים כגון: ציור, קדרות, צילום, פיסול, תכשיטנות, עיסת נייר, מוצרי סדקית ויצירות פרוזה. ושירה.

הגלריה מהווה מיזם שאין כדוגמתו בארץ, המזמן מפגש בלתי אמצעי בין הציבור הרחב לעולמם של החולים, ההתמודדות עם המחלה והחיים בצילה, במטרה ליצור שיח ולפתוח צוהר אל עולמם של החולים בטרשת נפוצה.

גלריית "הבית" לאומנים ויוצרים חולי טרשת נפוצה – רח' המייסדים 43 (בחצר) מדרחוב זיכרון יעקב

פתוח לציבור הרחב לאורך כל ימות השבוע (כולל שבת) משעות הבוקר עד אחרי הצהרים
 
 
11/10/2017, 13:50