מכת יתושים בנשר
 
מזה כחודש מתלוננים תושבי נשר על ריבוי של יתושים בבתים ובגני המשחקים בעיר חבר מועצת העירייה רועי לוי: ''מדובר בהזנחה מתמשכת אין ריסוס ותוכנית כיצד להתמודד עם התופעה''
מאת: שמעון בן עמי
 
כמידי שנה בתחילת האביב עם שינויי האקלים מתחילה פעילות רבה של יתושים (היתושות) המהווים מטרד. בחודש האחרון תושבים רבים החלו להתלונן על נחילי יתושים שמונעים מהם לבלות בגני המשחקים בעיר ומפריעים את מנוחתם.
מ.ל תושבת העיר מספר : יצאתי השבוע אחרי הגן עם הילדים של לשחק בגן השעשועים "הכוכב". הצלחנו לעמוד שם בדיוק רבע שעה. נחילים של יתושים פשוט תקפו אותנו והילדים חזרו עם עקיצות מרובות בכל חלקי הגוף. כל שנה זה אותו הסיפור ואף אחד לא עושה לזה סוף". תושבת אחרת ג.א כתבה ברשת הפייסבוק: "ההזנחה ניכרת בכל פינה בעיר. מה הפלא שהשכונה מלאה ביתושים ומזיקים? יש ביובים פתוחים, עשבים וקוצים בכל מקום . פתחו אצלנו בעיר מדגרה ליתושים".
במשרד להגנת הסביבה מציינים כי יתוש הטיגריס האסייתי נחשב לאחד המינים הטורדנים ביותר לאדם ועלול להעביר מחלות כמו קדחת הנילוס המערבי. נקבת יתוש אחת יכולה לגרום למספר רב של עקיצות בתוך זמן קצר ולעקיצות גם דרך בגדים דקים. כמו כן התגובה האלרגית (גירוד, אדמומיות ונפיחות) של רוב האנשים לעקיצה של יתוש הטיגריס האסייתי, חריפה יותר מאשר התגובה לעקיצות של יתושים אחרים. במשרד חוזרים על הוראת ייבוש מקורות מים עומדים ודיווח למוקדים העירוניים על כל מוקד דגירת יתושים. והדרך היעילה ביותר למנוע או לצמצם את התרבותם, ובכך לשבור את מעגל העברת המחלות לאדם, היא באמצעות מניעת המפגעים.
השבוע פנה חבר מועצת העירייה ויו"ר האופוזיציה רועי לוי למשרד להגנת הסביבה בבקשה שיכפו על עיריית נשר לטפל במפגע היתושים בעיר. בפנייתו מציין לוי: לאור שינויים בתנאי האקלים הגלובליים אנחנו עדים לתופעה מדאיגה של ריבוי יתושים גם ברחבי העיר נשר. אולם, עד לרגע זה עיריית נשר לא השכילה להיערך ולפעול להדברת היתושים. אבקשכם לפעול באופן מידי מול עיריית נשר ולהנחות את מחלקות העירייה לפעול למניעת המפגעים"
עוד אמר לוי לעיתון "ידיעות הכרמל" : " אני קורא לציבור בעיר לסייע למנוע דגירה של יתושים גם במרחבים הפרטיים, יש לאתר ולמנוע היווצרות מקורות מים עומדים בבית ובסביבתו. ייבשו מים עומדים בגגות, במקלטים, בחביות, בדליים ובתחתיות של אדניות. אטמו את מערכת הביוב הביתית.
רק תכנית סדורה תצמצם את תופעת ריבוי היתושים. זו לא גזירת גורל, אלא הזנחה מתמשכת של העירייה בריסוס וטיפול בפגעים. העברנו פנייה דחופה לריסוס מידי וניקוש עשבים בסביבות גני המשחקים בעיר, גני הילדים ובתי הספר".


 
 
18/5/2017, 17:40